KONTAKTY
ZBOŽÍ V AKCI
ANKETA
Jaký zdroj je pro Vás podnětem pro nákup na internetu?
reklama 27% doporučení známých 25% spontánní reakce 24% na netu nenakupuji 24%Denně se pohybujeme v budovách plných velkých či malých místností, ať už doma nebo v zaměstnání. Každá taková místnost má samozřejmě řešen svůj samostatný vstup a to s ohledem na funkci kterou má splňovat. Ve všech případech je však potřeba najít řešení jejich vzájemného vnitřního propojení a brát zřetel na použitou podlahovou krytinu. Dá se tedy obecně říci, že přechodová lišta je nástupcem klasických dřevěných prahů, které u starších typů dveří v úrovni podlahy splynuly s šíří kovové zárubně a svou výškou 20mm mnohdy zabraňovaly i průvanu pod dveřmi.
Kovových zárubní se v posledních letech užívá jen v omezené míře, především v komerčních objektech s ohledem na jejich cenovou dostupnost a praktickou funkci. Současný trend a velký boom představují v interiéru dveře obložkové, ty zahrnují nekonečnou škálu variací barev, použitých materiálů a estetického vzhledu. A právě v prostupu dveří vyvstává potřeba vyřešit problém s napojením přechodu jednotlivých ploch místností. Nejedná se na první pohled vždy o jednoduché řešení, neboť málokdo ví, že je zde potřeba zachovat předepsanou dilatační spáru! U nových projektů kde je předem známa finální podlahová krytina, lze konečnou výšku podlah přizpůsobit jednotné kótě, tento stav je pro napojení a užívání nejideálnější. V takovém případě nám postačí základní co možná nejužší přechodová lišta, která koresponduje se sílou dveří. Důležité je aby vlastní spoj - přechodová lišta byla namontována přesně pod křídlo dveří, při jejich zavření se tak stává neviditelnou a nenarušuje celkový vzhled podlahové plochy.
Při renovaci je situace trochu komplikovanější, jelikož je na trhu celá řada podlahových materiálů o různé síle, nemusí se nám vždy podařit dosáhnout požadované jednotné výšky, ani zde ale není nic ztraceno. Zvolíme-li přechodovou lištu o šířce např. 40mm aby svým náklonem vyrovnala mírnou nerovnost (max 6-8mm). Obecně lze řící, že čím širší lišta bude tím vyšší nerovnost dorovná. Dbejte také na to z jakého materiálu je lišta vyrobena, jinou zatěž bude mít například hliník oproti plastu. Povrchovou úpravu, elox nebo otěruvzdornou fólií s imitujícím dekorem dřeva lze přizpůsobit každému řešení. Pokud si nevíte rady, doporučujeme konzultaci nebo osobní návštěvu specializované prodejny kde je možné nabídnou celé spektrum variant a řešení.
Pro zajištění správné funkčnosti a dlouhé životnosti je potřeba dbát instrukcí výrobce a způsobu montáže!